Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

VÝHRADNÍ X NEVÝHRADNÍ smlouva s realitní kanceláří?

10.6.2022

Uvažujete-li nad spoluprací s realitní kanceláří při prodeji Vaší nemovitosti, pak si vyšetřete pár minut a přečtěte si, jaké máte možnosti, a na co si dát pozor.

Hlavním principem exkluzivní smlouvy je skutečnost, že o prodej Vaší nemovitosti se bude starat pouze jeden realitní makléř, resp. jediná kancelář, a během trvání smlouvy tedy nebudete moci spolupracovat s žádným jiným realitním prostředníkem zároveň.

Naproti tomu neexkluzivní smlouva Vám dává možnost nabízet Vaší nemovitost prostřednictvím neomezeného množství realitních kanceláří. Je to však správné řešení? Dle našeho názoru nikoli.


Exkluzivní neboli výhradní smlouva s kvalitní realitní kanceláří je, dle našich dlouholetých zkušeností, velkou výhodou pro obě strany, a to i díky jasnému vymezení práv a povinností.

Před sjednáním exkluzivity pro prodej Vašeho domu, bytu nebo pozemku byste si však měli být jistí, že jste si vybrali správnou realitní kancelář/makléře. V opačném případě se totiž můžete nevědomky upsat ke komplikacím při prodeji či nepříjemnému zablokování nemovitosti na delší dobu.

A jak poznáte tu správnou realitní kancelář?

Vždy se zajímejte o objektivní recenze (google.com, firmy.cz) na realitní kancelář, vyžádejte si referenční (realizované) zakázky, jistě pro Vás bude důležitá také doba spolupráce (zpravidla 4 – 6 měsíců s možností prolongace), výše provize a informace, jaké všechny služby realitní kancelář zajišťuje.

Exkluzivní smlouva nepochybně vytváří atmosféru důvěry a loajality mezi prodávajícím a realitním makléřem, důvěra je zavazujícím faktorem. Makléř, který ví, že mu prodávající důvěřuje, je více motivován důvěru nezklamat a poskytnout služby na nejvyšší úrovni. Takový obchodní vztah má vždy lepší předpoklady pro úspěšně realizovaný obchod než vztah, kdy prodávající pověří prodejem více makléřů, čímž vysílá jasný signál, že k nim takovou důvěru nemá.

Nevýhradní smlouva může pro prodávajícího na první pohled působit jako výhodnější. Z našeho pohledu však žádné výhody nikomu nepřináší. Každý, kdo chce po realitním makléři nevýhradní spolupráci, má zpravidla jasno: čím více realitních kanceláří bude na prodeji pracovat, tím vyšší bude pravděpodobnost úspěchu. Bohužel, praxe je zcela opačná.

Cílem dobré realitní kanceláře je nemovitost prodat za nejvyšší možnou částku a celkově k maximální spokojenosti klienta. To jí stojí nejen poměrně dost času, ale hlavně také finančních prostředků, které se jí při úspěšném prodeji vrátí v podobě předem dohodnuté provize. Když nemovitost ve smluveném čase neprodá, na provizi nemá nárok – je to riziko realitní kanceláře. Bude-li realitní makléř vědět, že nemovitost nabízí několik dalších realitních kanceláří, nejspíš nebude do prodeje Vaší nemovitosti přehnaně investovat čas ani peníze, protože riziko, že se mu jeho úsilí a peníze nikdy nevrátí, je velmi vysoké.

Další negativní věc, kterou Vám nevýhradní zprostředkovatelská smlouva do obchodu vnese, je zmatek. V případě, že nemovitost nabízí více makléřů, naleznete v inzerci velice často nesrovnalosti – stejná nemovitost, avšak různé výměry, různé nabídkové ceny, různá prezentace. Potenciální zájemce musí být zákonitě zmatený. Příjemné pro Vás rovněž nebude, až Vám bude volat ne jeden, ale rovnou několik makléřů s obdobnými dotazy či informacemi, protože nekomunikují mezi sebou, ale pouze s Vámi. Migréna zaručena ;-).

Exkluzivní smlouvy se rozhodně nemusíte bát. Jediným rizikem je výběr špatné realitní kanceláře/makléře, což ale dokáže znepříjemnit prodej i při sjednání nevýhradního zastoupení.

S Realitní kanceláří Pubec nemůžete šlápnout vedle. Působíme na realitním trhu již 32 let, jednáme vždy fair-play, s klienty spolupracujeme pouze na základě exkluzivních smluv a jsme připraveni pomoci při prodeji nemovitosti i Vám.


autor článku: Bc. Zdeněk Helma, realitní makléř RK PubecSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin