Realitní kancelář
Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Jak dlouho trvá prodej bytu v Plzni? 3.díl


Zveřejněno: 18.11.2019

Jak dlouho trvá a jak probíhá jednání se zájemcem při prodeji bytu?

 

Zájemce by se měl určitě nejdříve do bytu podívat. Nikdy bychom neměli prodávat byt bez prohlídky! Pokud se mu byt líbí, měl by se k záměru koupit byt vyjádřit písemně a měl by na potvrzení svého zájmu složit určitou malou část ceny jako zálohu. K tomu je vyzván realitní kanceláří, pokud vlastník nemovitosti prodej se zájemcem odsouhlasí. Poté právníci připraví kupní smlouvy. Obě zúčastněné strany, tedy jak prodávající tak kupující, mají právo smlouvu před podpisem vidět a mít možnost a dostatek času na to, jí porozumět a připomínkovat. Následuje podpis kupní smlouvy. (V praxi se vyskytuje často i podpis rezervační smlouvy a pak teprve podpis kupní smlouvy.) 

Příprava smluv pro prodej bytu trvá u právníka cca 1-3 dny. Dalších zhruba 3-5 dní mají smlouvu k dispozici jednotlivé strany (kupující a prodávající). Pokud mají strany hodně připomínek, následuje úprava právníkem a další dny pro odsouhlasení finální podoby kupní smlouvy.

Tento proces může trvat v ideálním případě týden. V horším případě trvá více než měsíc.

 

Jaké okolnosti mohou prodej bytu prodloužit?

 

Okolností prodlužující jednání je například koupě bytu na hypotéku, kdy do obchodu vstupuje banka se svými lhůtami. Lhůtou pro odhad nemovitosti vlastním bankovním odhadcem, lhůtou na schválení úvěru, dobou pro zhotovení zástavních smluv, lhůtou na vložení zástavního práva na katastru nemovitostí, lhůtou na vyplacení peněz (3 týdny až několik měsíců), atd. 

Dále může prodej bytu prodloužit také zákonné předkupní právo. Ano, toto se může stát i u prodeje bytu. Vyskytuje se například u některých parkování v halových garážích. Povinnost nabídnout svůj spoluvlastnický podíl na nebytové jednotce nejprve všem ostatním spoluvlastníkům prodlouží prodej minimálně o 3 měsíce.

 

Všechny díly tohoto seriálu:

1.díl seriálu: Jak dlouho trvá prodej bytu v Plzni - úvod, najdete v odkazu ZDE.

2.díl seriálu: Proč je důležitá příprava nemovitosti pro prodej a jak dlouho se nemovitost nabízí? najdete v odkazu ZDE.

3.díl seriálu: Jak dlouho trvá a jak probíhá jednání se zájemcem? a Jaké okolnosti mohou prodej bytu prodloužit? najdete v odkazu ZDE.

4.díl seriálu: Jak dlouho bude trvat řízení na katastru nemovitostí? najdete v odkazu ZDE.

5.díl seriálu:  Jak dlouho trvá výplata kupní ceny a předání nemovitosti? najdete v odkazu ZDE.

 

Jak dlouho trvá prodej bytu v Plzni? 3.díl

Prohlédněte si další weby RK PUBEC:

Chci prodat nemovitost