Realitní kancelář
Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Zvažujete koupi stavebního pozemku? Pak je nejvyšší čas!


Zveřejněno: 7.10.2015

Ano, je to tak. Pokud budete s koupí stavebního pozemku příliš otálet, mohli byste totiž za tentýž pozemek zaplatit až o pětinu více.

Jak jsme Vás již v předchozích číslech našeho bulletinu informovali, stavební pozemky od roku 2016 prodraží změna zákona o DPH. Stane se tak díky nové definici stavebního pozemku.

Stavebním pozemkem se rozumí pozemek, na kterém:

  • má být zhotovena stavba pevně spojená se zemí a který je nebo byl předmětem stavebních prací, nebo správních úkonů za účelem zhotovení této stavby, nebo,
  • v jehož okolí jsou prováděny nebo byly provedeny stavební práce za účelem zhotovení této stavby, nebo může být podle stavebního povolení nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby podle stavebního zákona zhotovena stavba pevně spojená se zemí.

Z této definice tedy vyplývá, že od roku 2016 by tak v zásadě většina převodů všech pozemků, které jsou určeny k zastavění, měla podléhat DPH ve výši 21%.

Zmapovali jsme si trh s pozemky v Plzeňském kraji a zpracovali podrobnou analýzu pozemků, které v současné době nabízejí developeři pro výstavbu rodinných domů.

Zjistili jsme, že průměrná cena pozemku pro bydlení v Plzni o rozloze 1000 metrů čtverečních by mohla v důsledku nového zdanění vzrůst až o půl milionu korun.

Vypracování analýzy nejen pozemků, ale i například bytových domů či komerce, nabízíme developerským společnostem. Jsou další službou z našeho portfolila poskytovaných služeb. Zabýváme se v nich jak rozborem cen, tak i doporučeními, jak plánovaný developerský projekt nastavit, aby nejlépe odpovídal současné potřebě trhu a poptávajících klientů.

Pokud byste měli o tuto službu zájem, kontaktujte naše makléře z oddělení náboru.

Zvažujete koupi stavebního pozemku? Pak je nejvyšší čas!

Prohlédněte si další weby RK PUBEC:

Chci prodat nemovitost