Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Vývoj realitního trhu od roku 2009 do roku 2014


Zveřejněno: 10.3.2014

Vážení klienti, přátelé a známí..

dovolte mi abych se dnes trochu podrobněji vyjádřil k situaci na českém realitním trhu a to víceméně v obecnější rovině. Nevím, kdo z chytrých lidí prohlásil, že pokud chceme vědět, co se stane, musíme se podívat do minulosti. Pouze vím a ve svém životě jsem se mockrát přesvědčil, že tato moudrá věta platí a platit bude.

Co se stalo na realitním trhu v r. 2009?

Došlo k razantnímu a velice rychlému poklesu cen v podstatě všech druhů nemovitostí snad s vyjímkou kvalitních pozemků, kde došlo pouze ke stagnaci. Veřejnost byla překvapena, odborník nikoliv, ten byl překvapen jen tím, že k tomu nedošlo dříve. Jak na tuto situaci reagoval trh? Prodávající stále požadovali nereálně vysoké ceny, kupující již tyto ceny nebyli ochotni zaplatit. Důvodů, proč tato situace nastala, bylo mnoho, v tomto našem bulletinu jsem se o nich několikrát zmiňoval. Trh se takzvaně zastavil. Taková situace není příjemná ani pro prodávající ani pro kupující ani pro realitní kanceláře a ve svém důsledku ani pro společnost ani pro ty, kteří společnost vedou, kterých se však dotkne nejméně, byť jen oni ji svojí hospodářskou politikou zavinili.
Prodávající, kteří nemuseli svoje nemovitosti prodat, nemovitosti z trhu stáhli, ti kteří prodat potřebovali či dokonce museli, se museli smířit s podstatně nižší cenou, než jakou očekávali. A kupující? No ti přeci čekali, že půjdou ceny ještě dolů a nekupovali. I toto jsou důvody proč ceny i v letech 2010 až 2013 klesaly, byť již jen podstatně pomaleji. Že to vedlo mnohdy k velikým problémům prodávajících, leckdy i tragediím víme, byli jsme toho i svědky. Samozřejmě tento stav nepřežilo dost realitních kanceláří, u některých to vedlo dokonce ke kriminálním činům. A trh? Ten více méně stagnuje a velice pomalu se bude zvedat. Jiná možnost není. Prodávající nabízí nemovitosti za ceny na hranici únosnosti, velcí a silní developeři dokonce i pod touto hranicí, leckdy si říkají, tak já už to neprodám, to si to radši nechám a nějak přežiju..A kupující? Mnozí z nich ještě pořád čekají na další pokles cen, ale ten pokles již nastat nemůže. Trh je dole a níž již nemůže. Na trhu je velice málo nemovitostí, kdo nemusí tak neprodává. Poptávka však zůstává poměrně velká i díky nízkým úrokovým sazbám a určitě i oživováním ekonomiky, byť velice pomalým. Nabídka je malá, poptávka větší, k čemu to musí vést je přeci jasné. Prodávající budou čekat, až ještě více ceny vzrostou, takže se nabídka bude zvedat pomalu, poptávka poroste a s tím i ceny. Určitě to nebude skokový nárůst jako byl pokles v r. 2008, a ani být nemůže. Skokový nárůst jsem zažil před více než dvaceti lety při změně režimu a celého hospodářského systému, to se teď nestane. Na nárůst cen bude mít zcela nepochybně vliv i inflace, vždyť i ČNB ji svými opatřeními zvýší. A to nemluvím o tom, že celý svět se předhání v tištění peněz a jejich pumpováním do ekonomiky.
Dost často se mě na názor na realitní trh ptají novináři, tento názor jim řeknu a pak nemohou napsat víc než jednu či dvě věty. I proto volím tuto možnost v našem bulletinu a na našem webu. A věřte, že vycházím z našich statistik a zkušeností za 24 let činnosti firmy. Takovouto situaci jsem prožil několikrát, je pravda, že v takovémto rozsahu poprvé.

Všechno špatné je pro něco dobré, další chytrá věta. Trh se vyčistil, ceny budou odpovídat realitě a porostou, byť pomaleji, slabí developeři a realitní kanceláře skončili, stavební firmy zvýšily produktivitu, prodávající i kupující jsou moudřejší a ví, že pomoc odborníků na reality se vyplatí, banky budou rády půjčovat peníze za přiměřené úroky, zodpovědní developeři budou pečlivěji zvažovat své investice atd. Ano, může to nějaký čas trvat, ale jiná možnost není..Jsme připraveni Vám pomáhat na trhu nemovitostí, přijďte, těšíme se na Vás.

S úctou Váš Pavel Pubec

Vývoj realitního trhu od roku 2009 do roku 2014