Realitní kancelář
Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Téma, o kterém se mluví - HYPOTÉKY!


Zveřejněno: 20.8.2018

Žhavým tématem současnosti je bezesporu poskytování hypoték.

Jak bude těžké si vzít hypotéku na pořízení vlastního bydlení?

Nezpomalí se trh vlivem zpřísnění kritérií pro poskytování hypotečních úvěrů?

 

To jsou všechno otázky, které často řeší naši klienti a lidé, kteří se v realitách pohybují.

Pravdou je, že v minulosti došlo ke zpřísnění podmínek na hypotečním trhu již několikrát. Česká národní banka nejdříve zamítla možnost poskytnout hypotéku na celou hodnotu nemovitosti, poté nedoporučila poskytovat hypoteční úvěry nad 90% ukazatele LTV vůbec a omezila i možnost čerpání hypoték nad 80% ukazatele LTV (LTV je poměr výše úvěru k hodnotě zástavy).

Od října 2018 vstupuje v platnost další omezení, a to pravidlo, že by celková výše dluhu žadatele o hypoteční úvěr neměla přesáhnout devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Navíc by žadatel neměl vynakládat na splátku dluhu více než 45% svého čistého měsíčního příjmu.

Co tato opatření udělají s realitním trhem lze jen těžko předpokládat. Již dnes se setkáváme s tím, že zájemci o koupi řeší tato omezení tak, že dofinancovávají koupi nemovitosti z jiného typu úvěru nebo půjčky. Přesto, že poskytovatelé těchto půjček a úvěrů nabízí zpravidla horší úvěrové podmínky, je to způsob, jakým se dá koupě nemovitosti profinancovat, i když kupující nemá připravenou dostatečnou hotovost. Ke zpomalení nebo dokonce zastavení trhu zatím nedochází…

Tento měsíc jsme navíc zaznamenali snížení úrokových sazeb u hypoték, což je pro zájemce o koupi nového bydlení dobrá zpráva.
Jak se bude trh vyvíjet – uvidíme.

Každopádně Vás o tom budeme stále informovat.

Ing. Mgr. Michaela Džupinová

ředitel společnosti

Téma, o kterém se mluví - HYPOTÉKY!

Prohlédněte si další weby RK PUBEC:

Chci prodat nemovitost