Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

PLZEŇSKÝ REALITNÍ TRH - AKTUÁLNĚ!


Zveřejněno: 14.12.2015

Není určitě žádnýn tajemstvím, že se nám k naší radosti trh po letech konečně rozhýbal.

Jak se to pozná? Velkým zájmem klientů o koupi nemovitostí, zejména pak bytů. Cena klesala velmi dlouho a v loňském roce klesla až na pomyslné dno. Vlivem tohoto se nabízí na trhu méně nemovitostí a díky příznivé ceně a dostupnosti „levného“ financování se začátkem roku zvedl zájem o koupi nemovitostí. Cena začala růst a rostla v průběhu celého roku.

Tento trend se týká především nemovitostí rezidenčních (bytů, rodinných domů a pozemků), problematika prodeje komerčních nemovitostí je velmi specifická.

V současné době vnímáme stále nedostatek nemovitostí na trhu, poptávka je veliká a nenasycená, cena roste. Kdo si chce splnit svůj sen v oblasti bydlení či investovat peníze, měl by si pospíšit.

A co se bude dít dál?

Předpokládáme, že s růstem ceny, se zvýší i počet majitelů nemovitostí, kteří budou ochotni prodávat. Zájemci budou mít zase z čeho vybírat, ale budou si asi muset připlatit. Víme, že se do nabídky dostane větší množství nových bytů. Po krátké pauze připravili investoři zajímavé developerské projekty, jejich zahájení plánují na jaro 2016.

Trh pomalu absorboval změny související se zavedením nového občanského zákoníku a připravuje se na další.

Jaké novinky nás v novém roce čekají?

Od 1.1.2016 bude nově uvalena 21% sazba daně z přidané hodnoty na pozemky určené k výstavbě rodinných domů – to je již jisté. Co to udělá s cenou je nasnadě – vzroste, proto klientům, kteří mají v úmyslu stavět rodinný dům, lze jen doporučit, učinit své rozhodnutí ohledně koupě pozemku, co nejdříve, nejpozději do konce roku.

Další změnou, která může nastat, ale bohužel v době, kdy píši tento článek, o ní nelze s jistotou mluvit, neboť ještě nedošlo ke schválení parlamentem, je přenesení daňové povinnosti platby daně z nabytí z prodávajícího na kupujícího. Kdo bude platit od 1.1.2016 4% daň z nabytí, tedy zatím nevíme, ale změna se chystá.

 

Ing. Mgr. Michaela Džupinová

ředitel firmy

PLZEŇSKÝ REALITNÍ TRH - AKTUÁLNĚ!