Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Co nového v realitách?


Zveřejněno: 2.12.2016

Vážení klienti,

v předchozích číslech Bulletinu jsme se věnovali především záležitostem, které se týkaly naší kanceláře. Stěhování firmy je velká věc, a tak jsme chtěli, abyste byli dokonale informováni a na nové adrese nás dobře našli. Mnozí již naše nové sídlo navštívili a Vás ostatní rádi přivítáme.

Vzhledem k současnému vývoji realitního trhu se nabízí, seznámit Vás nyní s aktuálním vývojem trhu, s trendy, které očekáváme atp. Všichni asi vnímáme, že se zejména za poslední rok trh s nemovitostmi významně oživil, a proto je dobré vědět, co se aktuálně děje.

Můžeme potvrdit, že se v tomto roce realitní trh skutečně rozhýbal. Spousta lidí má zájem investovat v oblasti nemovitostí, poptávka je po letech „hladovění“ velmi nenasycená a banky půjčují za historicky nejnižší úroky. Cena nemovitostí tím pádem vzrostla. Obchody se realizují velmi rychle.

Není to jen pocit, ale potvrzují nám to i statistiky, které vedeme od založení naší firmy. V letošním roce jsme prodali za období leden – září 137 bytů ve starší zástavbě. V 2008, který považujeme za rok největší konjunktury, jsme prodali 100 bytů za celý rok, v roce 2015 bylo realizováno 98 prodejů bytových jednotek.

Cena starších bytů vzrostla v průměru oproti loňskému roku cca o 10%. Byt 2+1 na Lochotíně prodejný v roce 2015 za 1.400.000,-Kč, se dnes prodává za 1.550.000,-Kč – 1.600.000,-Kč.

Zajímavá situace je též v oblasti developerské výstavby. Zpátky je doba, kdy se prodává tzv. z papíru. Řada plzeňských projektů, léta ležících „v šuplíku“, se oživuje. Objevují se vyprodané projekty bez stavebního povolení. Klienti jsou ochotní byt zarezervovat a čekat na vydání SP. Dobrá zpráva pro zájemce o koupi nového bytu je, že očekáváme, že se do nabídky dostane větší množství nových bytů.

I naší nabídku obohatily v letošním roce zajímavé projekty. V červnu jsme dali do nabídky projekt Byty Poděbradova – 46 nových bytů v centru města. K prodeji zbývá pouze 10 bytů. Nově jsme spustili prodej 14 nových bytů v bytovém domě Blochovka v centru Starého Plzence.

Investory žádaný je, pro Plzeň ojedinělý projekt, Unicity na Borských Polích. Významný pražský developer, společnost Daramis, zde připravil rozsáhlý projekt výstavby 542 bytů. V první fázi se nabízí 184 malometrážních bytů, z toho je po pár týdnech prodáno 116 bytů.

Podobná situace je i na trhu ostatních typů nemovitostí. Stále je velká poptávka po koupi pozemků určených k výstavbě rodinných domů, zejména přímo v Plzni. Jejich cena navíc vzrostla uvalením DPH na prodej pozemků v developerské výstavbě. Projekt Letkov, V Podlesí II. je téměř vyprodán.

Daří se i prodeji komerčních nemovitostí. Do nabídky je dostávají objekty všeho druhu. Minulý měsíc se nám podařilo prodat objekt se zajímavým výnosem za 70 mil. Kč. Aktuálně chystáme do nabídky zakázky určené zejména investorům a věříme, že i tyto objekty velmi rychle najdou nové majitele.

Tolik k aktuální situaci na realitním trhu. Pokud byste měli zájem o nějaké konkrétní informace, neváhejte se na nás s důvěrou obrátit.

Přeji Vám pohodové Vánoce.

 

Ing. Mgr. Džupinová Michaela

ředitelka firmy

Co nového v realitách?