Realitní kancelář
Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

BEZ REALITKY ČI S ODBORNÍKY?


Zveřejněno: 10.6.2017

Vážení klienti, přátelé a známí.


Není to tak dávno, či je to již řada let, záleží na úhlu pohledu, co jsme si všichni dělali všechno.
Seřizoval jsem si předstih karburátoru u Škodovky, maloval byt, pokládal dlažbu na chalupě, dokonce závitnicí vyřezával závity na vodovodních trubkách a pomocí koudele a vazelíny je spojoval.

Proč jsme to vše dělali sami? Protože nebyli lidi. Sehnat řemeslníka byl problém, zaplatit ho ještě větší. I nemovitosti jsme si prodávali sami. Žádné realitky nebyly a ani nesměly být. Člověk dal inzerát do novin či na vývěsky, prodávat se smělo jen za odhadní cenu s max. odchylkou + 20%, jinak by to byl trestný čin. Zájemci se ozývali, chtěli vidět cenu ve znaleckém posudku, jezdilo se s nimi na prohlídky a při dohodnutém prodeji se šlo k notáři, který sepsal kupní smlouvu. Muselo být vyjádření stavebního úřadu a dokonce tzv. občanského výboru v ulici o bezúhonnosti majitele nemovitosti atd. Zaplatil se jen odhadce za odhad a notář za kupní smlouvu.

Po převratu začaly vznikat realitky a já jsem tu naši 2. 4. 1990 založil. Důvod byl jasný. Většina z nás dělá to, co umíme nejlépe. Hospodaříme se svým časem a odbornou práci přenecháváme odborníkům, kterým za jejich práci přeci musíme přiměřeně zaplatit.
 
Věřím, že i dnes bych položil dlažbu na chalupě, ale určitě by mně to zabralo mnohem více času a neudělal bych to tak dobře, jako kvalitní obkladač, vybavený vším potřebným nářadím a hlavně zkušenostmi.

Takže mohu prodávat nemovitosti bez realitky? Určitě mohu, každý z nás si to může zkusit. Našimi nejlepšími klienty jsou ti, kteří to zkusili sami.  Než začnu, měl bych si položit dost otázek a pak se teprve rozhodnout.


Otázky jsou:
Znám skutečnou reálnou cenu své nemovitosti? Neprodám ji pod cenou? Nebo naopak nebudu ztrácet čas nabízením za nereálnou cenu? Oslovím skutečně co největší množství potenciálních zájemců právě o tu moji nemovitost? Mám čas na telefonické, emailové či osobní jednání o mé nemovitosti? Nebudu jezdit na prohlídky mé nemovitosti zbytečně? Vím a umím prověřit solventnost zájemců? Umím zájemcům pomoci s financováním? Umím jim pomoci s prodejem jejich nepotřebné nemovitosti? Mám dobře promyšleno, co udělám rozumného se získanými penězi? Vím, co vše je potřebné k sepsání kupní smlouvy? A umím tuto smlouvu správně sepsat? Neprodám nemovitost a nedostanu za ní peníze? Vím, jaké musím zaplatit daně? Umím vyjednávat o rozumné ceně, přijatelné pro obě strany? Umím se správně rozhodnout mezi více zájemci? Poznám zájemce, který jen oddaluje koupi, získává čas a nakonec nekoupí a já jsem ostatní zájemce již odmítnul?  Vím, že kromě ceny hraje velkou roli rychlost a způsob platby? Umím se na svou nemovitost podívat nezaujatě, tak, jak ji vidí trh? Jistě je ještě spousta dalších otázek...

Pokud si na tyto otázky dokážete odpovědět a máte dostatek času, klidně nemovitost prodávejte sami.
Pokud ale uznáte, že prodej nemovitosti není zase až tak jednoduchá záležitost a že za takovýto rozsah vysoce odborných služeb je nutno přiměřeně zaplatit, přijďte, rádi Vám s prodejem pomůžeme. Vlastně jsme tu k Vašim službám již 27 let.

S úctou Váš Pavel Pubec

BEZ REALITKY ČI S ODBORNÍKY?

Prohlédněte si další weby RK PUBEC:

Chci prodat nemovitost