Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Vzít si hypotéku teď nebo později?

15.10.2019

Zajímavosti z trhu hypotečních úvěrů

Současná situace na trhu hypoték připomíná trochu bojiště, kde se banky přetahují o každého klienta a šponují úrokovou sazbu tak nízko, jak je to jen možné.

Podle statistik již v srpnu roku 2019 měly úrokové sazby vystoupat nad 3 %.  Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že tomu tak není. Ze statistik také vyplývá, že v současné době se průměrná úroková sazba pohybuje na 2,7 %. Dosáhnout můžete ovšem i podstatně lepších podmínek - záleží na výběru banky a konkrétních podmínkách. Stále je možné dostat 90 % hypotéku na byt, dům i pozemek za velmi přívětivých podmínek.


Vzít si hypotéku nyní nebo počkat?

Velká řada klientů se často dotazuje, zda si vzít hypotéku nyní nebo otálet a vyčkávat.  Moje rada tedy zní, využijte současných příznivých podmínek.

Na začátku článku jsem se zmiňovala o konkurenčním boji mezi bankami, které stále přicházejí s lepšími a lepšími nabídkami. Otázkou však zůstává, jak dlouho mohou banky poskytovat hypotéky s minimální marží? Věděli jste například, že banka začne na hypotečním úvěru vydělávat až po 5 - 7 letech? Banka musí okamžitě po zprostředkování úvěru zaplatit veškeré zaměstnance, externí partnery a další poplatky a náklady.

Současná úroková sazba ČNB pro komerční banky vystoupala na 2 % a banky půjčují klidně i za 2,29 % bez nutnosti dalších produktů - tedy s minimální marží. Banky na zvýšení úrokové sazby ČNB reagovaly prohlášením, že zdražování hypoték zatím neplánují, ale počkají na další vývoj trhu.


Jak se vyvíjela úroková sazba v posledních několika letech

Z přiložených grafů vyplývá, že současná úroková sazba je stále velmi přívětivá oproti rokům 2009 až 2014. K většímu zvyšování došlo letos na přelomu roku, kdy úroková sazba dosahovala 3%. Došlo k úpadku zájmu o hypotéky a tím pádem i ke  konkurenčnímu boji mezi bankami a rapidnímu snižování úrokových sazeb.

Využijte tedy současných podmínek a přijďte se k nám zeptat na Vaše možnosti.

autor: Tereza Košnařová, hypoteční specialistaSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin