Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Termín podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2023 je tu!!!

23.1.2023

Koupili jsme nemovitost. Kdy máme podat přiznání k dani z nemovitých věcí?

Pokud jste v roce 2022 koupili nemovitost, pak nezapomeňte, že s nákupem nemovitosti se váže i povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí.

Jestliže byl proveden vklad vlastnického práva v roce 2022, pak máte na podání tohoto přiznání čas do 31. 1. 2023. Dali jste na katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva ke konci roku 2022 (obvykle v prosinci), ale stále ještě nebyl proveden? Pro tyto případy neplatí lhůta podání do konce ledna, ale podat se musí nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byl zapsán vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí ( tzn. ve většině případů se musí přiznání podat do 30. 4. 2023).

Příklad:

Rodiče mi darovali chatu. Katastrální úřad provedl vklad 6. ledna 2023. K podání návrhu na vklad k této změně vlastnictví došlo však již v prosinci 2022. Povinnost podat daňové přiznání mám do konce dubna 2023! Vlastnictví nemovitosti se totiž nevztahuje k zápisu do KN, ale zpětně k podání návrhu na vklad! Pokud by byl návrh na vklad podán až 1.ledna 2023, mám povinnost podat daňové přiznání do konce ledna 2024. ;-)

 

My jsme nemovitost nekoupili, ale prodali. Musíme to hlásit finančáku?

Ano, musíte. Pokud jste v roce 2022 nemovitost naopak prodali, pak musíte i tuto skutečnost oznámit na finanční úřad. V těchto případech existují dvě varianty:

  • První je, že v daném územním pracovišti finančního úřadu již nevlastníte žádnou nemovitost. Pak stačí oznámit finančnímu úřadu volnou formou tuto skutečnost (ideálně písemně dopisem).
  • Druhá varianta - pokud vlastníte ještě jinou nemovitost (než tu prodanou), pak musíte rovněž podávat daňové přiznání (máte na výběr z řádného daňového přiznání a z dílčího přiznání, kde se uvedou pouze změny ve vlastnictví).

Při vyplňování daňového přiznání je ideální mít při ruce list vlastnictví či vyrozumění o provedeném vkladu, ze kterého lze vyčíst všechny údaje, které se uvádějí v tomto přiznání.

Formulář pro vyplnění si můžete vyzvednout na kterémkoliv finančním úřadě anebo ho lze stáhnout na stránkách Finanční správy zde.

 

POZOR!:

To samé platí, pokud jde o DAROVÁNÍ nemovitosti nebo DĚDICTVÍ. Zkrátka při jakékoli změně vlastnictví nemovitosti!

 

autor článku: účetní RK Pubec

 

 

 Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin