Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Nebojte se investovat do nemovitostí!

30.9.2020

Obecně lze říci, že investice do nemovitostí patří do konzervativního způsobu investování se stabilním výnosem a velmi dobrým zhodnocením v čase.

Naši klienti nejčastěji investují do bytů. Oblíbené jsou také stavební pozemky, těch je však v rámci Plzně a nejbližšího okolí žalostně málo a na rozdíl od bytů negenerují pravidelný výnos v podobě nájemného.

Kterou nemovitost byste pro začátek investování doporučil?

Rád bych se proto více rozpovídal o investování do bytů určených k následnému pronájmu, protože se jedná snad o nejrozšířenější a nejoblíbenější komoditu v rámci nemovitostí a mám s tím také vlastní zkušenosti. Na první pohled se může jevit jako výhodnější investovat do bytu ve starší zástavbě. Je však nutné vzít v úvahu některé důležité aspekty, jako např. náklady na případnou rekonstrukci, provozní výdaje (především fond oprav), skladba uživatelů bytového domu, stav bytového domu, jeho okolí atd. Ve výsledku může být návratnost investice výrazně delší než u bytu nového.

Je pro investici lepší byt ve starší zástavbě nebo nový?

Před několika lety jsme s manželkou koupili několik málo bytů ve starší zástavbě. Byť se pořizovací ceny na první pohled zdály jako výhodné, následné rekonstrukce nás finančně i časově poněkud zaskočily – nedostatek šikovných řemeslníků je v dnešní době opravdu citelný. Dále absence výtahu, špatné parkování, vyšší měsíční provozní náklady… I přes skutečnost, že se nám nakonec podařilo tyto byty pronajmout slušným nájemcům, rozhodli jsme se po několika letech pro jejich prodej a následnou koupi bytů v rámci nové výstavby. Záruka garantovaná developerem, nízké měsíční provozní náklady, poloha se zelení, pěkné standardy v rámci ceny, zajištěné parkování a také výhled na cenově zajímavé nájemné nás přesvědčil o tom, že děláme správný krok. To jsme zkrátka u bytů ve starší zástavbě postrádali.

Na které aspekty hledíte než nemovitost na investici koupíte?

Před několika měsíci jsme koupili byt v nově vznikajícím bytovém projektu Rezidence Pecháčkova. Tento projekt je typickým příkladem skvělé investice – žádané dispozice 1+kk až 3+kk, reálné ceny, super lokality, snadná dostupnosti MHD i dálnice, v dosahu je i veškerá občanská vybavenost atd… Navíc plzeňský developer s doložitelnou historií (př. projekt Panorama Bolevák), kvalitní plzeňský generální zhotovitel (Stavitelství ŠMÍD s.r.o.) a také plzeňská RK PUBEC jako zprostředkovatel, to hovoří za vše - žádné no name firmy s call centry v Praze.

V Plzni - Skvrňanech, kde Rezidence Pecháčkova nachází, se v současné době nabízí do nájmu pouhých 18 bytů, v novostavbě pak pouze jeden jediný. Poptávku po nájmu nového bytu v této lokalitě tedy lze očekávat minimálně nadprůměrnou.

Ke koupi nového bytu nepotřebujete v zásadě žádné vlastní zdroje. Chcete vědět, jak se stát investorem? Zavolejte mi, rád se Vám budu věnovat. Ze 108 bytů je již 65 bytů prodaných, tak příliš neváhejte.

autor: Bc. Zdeněk Helma, makléř RK PubecSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin