Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Koupě nemovitosti jako investice

10.4.2018

Vážení klienti,

dnešní článek jsme se rozhodli věnovat developerským projektům. Jedná se o velmi aktuální téma, mnoho klientů je připraveno změnit svůj životní standard, koupit byt nebo dům v nové výstavbě, jiní mají možnost učinit svoji první investici, ať již z našetřených peněz či prostřednictvím stále dostupného hypotečního financování, proto je poptávka po koupi nemovitostí z developerských projektů veliká.
To je důvod našeho rozhodnutí přinést přehled aktuálních plzeňských projektů a poskytnout užitečné informace důležité pro zájemce o investice tohoto typu.

 

Přemýšlím o investici

Úvaha koupit nemovitost a následně ji pronajmout je jednoduchá a dnes tuto formu investice zvažuje vysoké procento klientů. Jak již bylo uvedeno výše, důvody jsou různé. Někdo má peníze na účtu v bance, další dostatečné příjmy na to, aby si vzal “lacinou” hypotéku.
Před rozhodnutím koupit nemovitost, je třeba především zvážit 2 podstatné aspekty:

A) Výše ceny nemovitosti - investice by se měla zhodnotit kapitálově, tj. v čase by měla ideálně hodnota nemovitosti růst. Potenciální investor by tudíž měl trh v čase sledovat, měl by vědět, jak se vyvíjí ceny v dané lokalitě a ideálně nakupovat s výhledem růstu ceny.
B) Výše pasivního příjmu, resp. výnosu z pronájmu nemovitosti. Při práci s našimi klienty doporučujeme investovat do nemovitostí, jejichž pasivní příjem se pohybuje v rozmezí 4%-5%.

Zjednodušený příklad: koupě malometrážního bytu - např. garsoniéra v pořizovací ceně 1.200.000,-Kč. Takový byt lze jednoduše pronajmout za cca 5500,-Kč/měs. Roční výnos z pronájmu je 66.000,-Kč. Výnos je tedy 4,6% ročně. Malý byt je navíc poměrně jednoduché pronajmout. Poptávka je veliká. V nabídce tyto byty setrvávají vždy jen několik dnů, než se najde nový nájemce. Byt zpravidla nezůstává prázdný dlouhou dobu a příjem pro investora je zajištěn průběžně.

Co ještě doporučujeme a na co si dát pozor…?

• Lokalita - rozhoduje především o kapitálové hodnotě nemovitosti. V horších časech klesá cena v některých lokalitách více, v jiných méně.
• Investice do nových nemovitostí - novostavby mají zpravidla nižší režie, o to vyšší může být příjem pro investora. Není nutné dělat dodatečné investice v průběhu mnoha let.
• Malometrážní byty - 1+kk - mají vyšší výnos vzhledem k pořizovací ceně a lze je jednoduše pronajmout.

 

Je investování do nemovitostí jen pro “bohaté”?

Není. Alespoň naše zkušenosti o tom dlouhodobě vypovídají… Koupit byt na investici je v dnešní době možné. Pokud disponujete poměrně malou částkou, s vysokou pravděpodobností Vám banka půjčí. Samozřejmě je třeba mít stabilní příjem, být bonitní pro banku atd., ale miliony na účtu rozhodně mít nemusíte.

Příklad toho, jak to může fungovat, uvádíme níže (viz. příklad investice). Pokud máte chuť investovat a nemáte v této oblasti zkušenosti, přijďte! Náš tým odborníků Vám rád nezávazně poradí.

 

Příklad investice:

• Rozhodnete se koupit (výše zmiňovanou) garsoniéru za 1.200.000,-Kč.
• K získání hypotéky je potřeba složit 10%, tj, 120.000,-Kč, zbytek dofinancuje banka.
• Příjem z pronájmu bytu je 5.500,-Kč/měsíc (režii hradí nájemce).
• Měsíční splátka hypotéky se při současných úrokových sazbách pohybuje okolo 5.000,-Kč, což pokrývá příjmy z pronájmu a investice si tzv. žije svým životem.

 

autor: redakce BloguSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin