Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Díl 5. | Jak dlouho trvá výplata kupní ceny a předání nemovitosti

2.12.2019

Úschova peněz

Okamžik zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí (= okamžik převedení nemovitosti na nového majitele) bývá v praxi rozhodující pro uvolnění kupní ceny z účtu (účet realitní kanceláře, případně advokátní, notářské či bankovní úschovy), na němž zpravidla peněžní prostředky složené kupujícím či jeho bankou zůstávají uschovány po dobu vkladového řízení.

 

Výplata kupní ceny

Lhůtu pro výplatu kupní ceny určuje příslušná smlouva o úschově. Je tedy na smluvních stranách, jakou lhůtu si ve smlouvě určí.

 

Předání nemovitosti novému majiteli

Další lhůta stanovená již v kupní smlouvě se týká předání nemovitosti kupujícímu. Předání je obvykle také vázáno na zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí. Tato lhůta může proto běžet současně se lhůtou pro výplatu kupní ceny. Lhůta pro předání je opět závislá na ujednání smluvních stran a pohybuje se v praxi v rozmezí 7-10 dnů.

Předáním se rozumí nejen předání klíčů od bytu, ale také přepis všech energií, ukončení smluvních vztahů původního majitele k bytu a vytvoření nových novým majitelem. Tím se myslí například pojistky na domácnost, smlouvy s poskytovatelem internetu, apod.

 

Seriál Prodej bytu v Plzni končí. Pokud máte dojem, že jsme se některé části prodeje nevěnovali tak, jak jste potřebovali, napište nám své dotazy do redakce a my je pro Vás rádi zpracujeme. Kontaktní email: blog@pubec.cz.

autor: redakce

02.12.2019Další díly seriálu


Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin