Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Díl 3. | Jak dlouho trvá a jak probíhá jednání se zájemci při prodeji bytu?

18.11.2019

Zájemce by se měl určitě nejdříve do bytu podívat. Nikdy bychom neměli prodávat byt bez prohlídky! Nezapomeňte mu kromě místností ukázat také stoupačky, společné části domu, sklep, apod. (doba trvání 1 hodina)

Pokud se zájemci byt líbí, měl by se k záměru koupit byt vyjádřit písemně a měl by na potvrzení svého zájmu složit určitou malou část ceny jako zálohu. Pokud byt prodáváte přes realitní kancelář, je vyzván k tomuto kroku realitní kanceláří. Musí k tomu však dojít pouze v případě, že vlastník nemovitosti prodej se zájemcem odsouhlasí! Není možné žádat zálohu od více zájemců! (doba trvání 1 - 3 dny)

Poté právníci připraví kupní smlouvy. Obě zúčastněné strany, tedy jak prodávající tak kupující, mají právo smlouvu před podpisem vidět a mít možnost a dostatek času na to, jí porozumět a připomínkovat.

Následuje podpis této kupní smlouvy. (V praxi se vyskytuje často i podpis rezervační smlouvy a pak teprve podpis kupní smlouvy.) 

Příprava smluv pro prodej bytu trvá u právníka cca 2-4 dny. Dalších zhruba 3-5 dní mají smlouvu k dispozici jednotlivé strany (kupující a prodávající). Pokud mají strany hodně připomínek, následuje úprava právníkem a další dny pro odsouhlasení finální podoby kupní smlouvy.

Tento proces může trvat v ideálním případě týden. V horším případě, pokud si strany kladou složité podmínky a nedaří se jim shoda, trvá mnodem déle.

 

Jaké okolnosti mohou prodej bytu prodloužit?

Okolností prodlužující jednání je například koupě bytu na hypotéku, kdy do obchodu vstupuje banka se svými lhůtami. Lhůtou pro odhad nemovitosti vlastním bankovním odhadcem, lhůtou na schválení úvěru, dobou pro zhotovení zástavních smluv, lhůtou na vložení zástavního práva na katastru nemovitostí, lhůtou na vyplacení peněz (3 týdny až několik měsíců), atd. 

Dále může prodej bytu prodloužit také zákonné předkupní právo. Ano, toto se může stát i u prodeje bytu. Vyskytuje se například u některých parkování v halových garážích. Povinnost nabídnout svůj spoluvlastnický podíl na nebytové jednotce nejprve všem ostatním spoluvlastníkům prodlouží prodej minimálně o 3 měsíce.

 

V příštím, již 4. díle seriálu, si řekneme, jak dlouho trvá převod nemovitosti na katastru nemovitostí a jaké mohou být důvody k jeho přerušení.

 

autor: redakce

18.11.2019


Sdílet odkaz na článek


Další díly seriálu


Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin