Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Hypoteční FAQ

15.4.2020

V dnešním článku se zaměříme na FAQ, tzv. "Frequently Asked Questions = často kladené dotazy", na které se mě v poslední době nejčastěji ptáte. Pokud byste potřebovali odpovědi i na další otázky, ráda Vám je zodpovím na e-mailu blog@pubec.cz.

 

Vyplatí se stále investovat do nemovitostí, pokud nemám vlastní peníze?

Tento dotaz se opakuje zřejmě nejčastěji. V současné době se v médiích často mluví o tom, že hypotéky zdražují a mladí lidé na ně nedosahují. Nemyslím si, že by v tomhle ohledu byl problém s bonitou klientů, tedy s příjmy, nýbrž s nutností připojit do kupní ceny vlastní zdroje ve výši minimálně 10%, ideálně však 20% z výše kupní ceny. Proto tedy považuji investici do nemovitosti, za účelem jejího následného pronájmu, za rozumný záměr. Úrokové sazby vzrostly, ale jsou stále příznivé. Přestože nemáte na pořízení investiční nemovitosti plnou kupní cenu, nemusíte se hypotéky obávat. Zcela jistě se však jedná o souběh několika skutečností, které si každý investor musí promyslet. Například, jaké je jeho očekávání, časovou náročnost a výši nákladů spojených s údržbou dané nemovitosti.

 

Jakou si mám zvolit fixaci úrokové sazby?

O této otázce se dá velmi spekulovat a věřím tomu, že jiný poradce se mnou nemusí souhlasit. Nicméně můj osobní názor je, že pokud je úroková sazba příznivá, vyplatí se držet si ji delší dobu. Já sama jsem u své hypotéky váhala nad variantou 8 nebo 10 let. Pokud však plánujete hypotéku předčasně splatit a víte, že jí například za 5 let zcela doplatíte, nedoporučuji držet fixaci 10 let. Poplatky za předčasné splacení jsou dnes sice několinásobně menší, než tomu bývalo dříve, pokud ale chcete splatit mimo fixaci, zcela se jim nevyhnete. Pokud úrokové sazby rapidně vyšplhají směrem nahoru, je třeba o době fixace více přemýšlet.

 

Je možné prodat nemovitost se zástavním právem vůči bance?

Prodat nemovitost ve Vašem osobním vlastnictví, i když je zatížena zástavním právem banky, samozřejmě lze. Pokud si najdete zkušeného realitního makléře, nebude pro Vás prodej nemovitosti se zástavním právem banky žádným problémem. Pokud si kupující
zvolí financovat koupi nemovitosti pomocí úvěru, vyplatí banka, u níž si sjedná úvěr, Vaši hypotéku.

 

Na jak vysoký úvěr a s jakou splátkou dosáhnu, pokud je můj příjem 25.000 Kč čistého za měsíc?

Při posouzení žádosti o úvěr hledí banka na více aspektů, než jen na samotný měsíční příjem. Pokud jste však svobodný/á, bezdětný, je Vám do 40-ti let věku a nemáte jiné závazky, může Vaše měsíční splátka činit až 11.250,- Kč. Při této splátce, se splatností úvěru 30 let a průměrnou úrokovou sazbou 2,39%, můžete získat úvěr až ve výši až 2.880.000,- Kč.

 

Která banka mi poskytne hypotéku nejvýhodněji?

Na tuto otázku Vám téměř každý měsíc mohu dát jinou odpověď. V první řadě záleží na Vašem konkrétním záměru a na tom, co se chystáte kupovat či rekonstruovat, nebo zda se jedná o majetkové vypořádání. Každá banka používá jinou metodiku při hodnocení žádostí o úvěr. Proto pro Vás může být výhodnější jiná banka než pro Vašeho kamaráda či souseda. Úrokové sazby se též velmi často mění. Dnes například můžete dostat výhodnější nabídku úrokové sazby od jiné banky, než předchozí měsíc.

 

autor: Tereza Košnařová, hypoteční specialistaSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin