Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Funkcionalistická vila stavitele Tomáška v Plzni na Doubravce

30.4.2020

sloh: funkcionalismus
výstavba: 1932 – 1933
místo: Plzeň-Doubravka, Masarykova ulice č. 854/102
stavitel: Karel Tomášek
architekt: Jan Víšek
památková ochrana: nemovitá kulturní památka s číslem rejstříku ÚSKP: 10946/4-4925


Kdo byl pan Karel Tomášek?

Plzeňský rodák z Lobez, Karel Tomášek, byl na počátku třicátých let minulého století významnou osobností Plzně. Podnikal ve stavebnictví, zasloužil se o výstavbu mnoha významných budov v Plzni, například rodinný dům Bartoloměje Matzkeho, činžovní dům Marie Chvojkové a mnoha dalších. Nejznámější je však jeho vlastní vila, která sloužila nejen jeho rodině, ale i jeho stavební firmě.


Architekt Jan Víšek

Vila se nachází v Plzni na Doubravce ve známé Masarykově ulici. V době, kdy ji projektoval, přizval Tomášek k úpravě projektu svého přítele z Brna, moderního funkcionalistického architekta Jana Víška, jehož renomé mu zajišťovala spolupráce s mezinárodními kontakty tehdejšího architektonického dění – Le Corbusierem, Augustem Perretem či Adolfem Looosem. Principy architektonického řešení stavby, vycházející z Le Corbusierových pěti bodů moderní architektury, Víšek do jisté míry uplatnil i v případě plzeňské Tomáškovy vily.

 

Projekt objektu

Projekt vily zahrnoval kromě obytné a reprezentační části také kanceláře Tomáškovy stavební firmy, která její výstavbu úspěšně realizovala. Stavba trvala necelé 2 roky a byla dokončena v dubnu 1933. Díky Víškově, na místní poměry architektonicky výraznému konceptu, mohla puristicko-funkcionalistická stavba působit jako svého druhu reklama na Tomáškovy stavitelské služby.

Nejdříve sloužila rodině Tomáška jako luxusní rodinné sídlo a část domu jako jeho pracovna. V přízemí se nacházely kanceláře firmy, první patro bylo vyhrazeno pro obytné místnosti s luxusním vestavěným nábytkem a dalším vybavením. Okna soukromých prostor byla orientována na jihovýchod. Provoznímu zázemí a schodišti pro personál bylo vyhrazeno kolmé křídlo domu, obrácené k severu. Technické místnosti architekt situoval do suterénu, jen prádelnu umístil do střešní části. Horní patro s terasami a bazénem sloužilo jako sluneční lázeň pro obyvatele domu a služebnictvo.

 

Pozdější historie domu

Po roce 1948 byla vila využívána nějaký čas jako sociální ústav pro děti. Kolem 90 let bohužel chátrala a přišla o část zahrady, která byla oddělena a zastavěna novým domem. Až nový vlastník, díky šetrné rekonstrukci vily na administrativní budovu, zachoval její vnější vzhled a nejvýznamnější interiéry. Dodnes tak můžeme obdivovat mramorové schodiště, obklady na krbu i interiérové fontáně, koupelnu s ušlechtilým obkladem ze zeleného opaxitu či věstavěný oboustranný sekretář mezi kuchyní a jídelnou a také posuvné dřevěné dveře zajíždějící do stěn…

 

 

Objekt byl v roce 1994 prohlášen za kulturní památku.

Do nabídky Realitní kanceláře Pubec se vila dostala v létě roku 2017, kdy ji vlastník nabídl k prodeji. Prestože byl o ni po celou dobu poměrně zájem, realizace obchodu se nedařila. Až nyní, na jaře 2020, jsme ji úspěšně prodali do dobrých rukou.

 

autor: redakce Blogu Pubec

 


Sdílet odkaz na článek


Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin