Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Dopad koronaviru na ceny nemovitostí

31.8.2020

Jak zahýbal koronavirus realitním trhem?

Kolik aktuálně stojí byty v Plzni? Na složitou otázku, relativně jednoduchá odpověď: Čím dál tím více! Jak je to možné?

V poslední době se mne klienti i známí nejčastěji ptají, jak se bude vyvíjet do budoucna situace na trhu. Zlevní konečně nemovitosti? Kdybych to věděl s jistotou, stal by se ze mě jistě během pár let multimilionář. Křišťálovou kouli však bohužel nevlastním a faktorů, které ovlivňují realitní trh, je mnoho.

V průběhu března/dubna (2020) se na trhu objevil názor jednoho analytika, že nemovitosti v krátké době spadnou o 15%, pokles bude však pouze střednědobý a následně začnou ceny opět růst. Tento názor rychle okopírovali některé kanceláře a začaly přesvědčovat klienty, aby rychle prodali ještě za dobrou cenu. Dnes máme konec srpna a na trhu vládne až nezřízený optimismus. Daň z nabytí má na kahánku, sazby hypoték klesají a zájem o nemovitosti je podobný jako před nástupem koronavirové pandemie. Začínají se dokonce objevovat články, že ceny nemovitostí se během pár let zdvojnásobí.

Čemu věřit a jak se zařídit?

Určitě podle Vaší potřeby. Kdo kupuje nemovitost pro sebe nebo s dlouhodobým horizontem, nemá asi co zkazit a na co čekat. Pokud na trh nepřijde totální apokalypsa, ceny půjdou v dlouhodobém průměru pravděpodobně stále nahoru. Je tedy relativně jedno, jestli koupíte teď a cena následně lehce klesne, protože nemovitost stejně zůstane v této době ve Vašem držení a užívání. Zatím nelze usuzovat, že by v průběhu několika měsíců měl přijít nějaký zásadní propad.

Nezaměstnanost roste zatím poměrně zvolna, banky se snaží půjčovat, i když jsou obezřetné a minimalizují svá rizika. Cena práce a cena vstupů se příliš nemění, akcie nadále trhají svá maxima.

Úrokové sazby prozatím klesají a lidé nemají do čeho investovat. Cenné papíry nesou buď minimální výnos, nebo je riziko příliš vysoké. Kdo se na trhu neorientuje, může snadno přijít o spoustu peněz. Komodity jsou vysoce volatilní a nejisté, platí výše uvedené.

Lidé se tedy doposud uchylují k nemovitostem jako k určité jistotě, byť aktuálně již výnos nemusí být tak zajímavý jako dříve a návratnost investice je logicky delší. Dokud se tedy na výše uvedené situaci něco nezmění, nelze čekat zásadní negativní dopady na trh nemovitostí. Avšak, kdo zažil předchozí krizi a má trochu přehled, je ve střehu! Ekonomická situace je krajně nejistá, vlády zatím vše drží pumpováním levných peněz do ekonomiky a sliby. I nadále se jim daří situaci udržet. Samozřejmě je otázkou, jak dlouho může tento stav trvat, aniž něco praskne a rozběhne se spirála. Také v roce 2008 trh dlouho ignoroval varovné signály a zhoršující se situaci. Spousta ekonomů pak psala, že se trh choval iracionálně a dříve dané poučky a paradigmata vzaly za své. Rok 2009 byl tvrdý a propad ekonomiky dlouhý. Stejná situace se pochopitelně může opakovat. Obvykle se něco takového stane, když už tomuto scénáři skoro nikdo nevěří.

autor článku: Ing. Jan Kantner, realitní makléř RK PubecSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin