Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Daň z nabytí nemovitostí již zrušena!

1.9.2020

O zrušení daně z nabytí nemovitostí se diskutuje již dlouhá léta. Pro mnoho odborníků je tato daň naprosto nesmyslná a v Evropě v podstatě nemá obdoby. Ačkoli snaha tuto daň zrušit již tady několikrát byla, nikdy návrh neprošel. Ale tentokrát to vypadá opravdu nadějně!

První zmínka o opětovné možnosti zrušení daně z nabytí nemovitostí padla na počátku koronavirové pandemie v březnu letošního roku.

Cílem myšlenky byla podpora realitního obchodu a větší dostupnost bydlení. Kupující by díky zrušení ušetřili 4% z kupní ceny, což v případě několika milionové kupní ceny činí i sta tisíce korun.

Informace byla sice velmi pozitivní, ale v praxi paradoxně došlo k tomu, že když ministryně tuto možnost zmínila v televizi, aniž by uvedla větší podrobnosti, někteří zájemci o nemovitost odložili své rozhodnutí koupit až na dobu, kdy budou jasná pravidla. Tím došlo v mnoha případech k zastavení prodeje nemovitostí. Poté, co vláda zveřejnila podrobnější informace a odložila platbu daně do doby, kdy bude schválen příslušný zákon, začali lidé zrušení daně pokládat za hotovou věc. Někteří dokonce žijí v domnění, že daň je již zrušena. Ale zatím tomu tak nebylo.

V současné době byl návrh Ministerstva financí vrácen Senátem do Poslanecké sněmovny k dopracování části týkající se odpočtů úroků z hypotečních úvěrů. Sněmovna by o návrhu měla hlasovat v září.

Díky zpětné účinnosti návrhu zákona k 31. 3. 2020, by se zrušení daně z nabytí mělo týkat všech lidí, jejichž vlastnictví nemovitosti bylo převedeno na katastru nemovitostí v průběhu prosince 2019 a později.

Jak jsem již zmínila výše, hlavní myšlenkou zrušení daně z nabytí byla podpora realitního trhu a zvýšení dostupnosti bydlení, tj. snížení nákladů na pořízení bydlení. Budou ale teď nemovitosti opravdu pro lidi dostupnější, resp. levnější? To je otázka.

Zrušení daně je sice pro kupující velmi příjemnou změnou, protože za ušetřené peníze na dani si mohou pořídit např. vybavení anebo i o něco dražší nemovitost. Na ceny nemovitostí jako takové však zrušení daně nebude mít zřejmě velký dopad. Ceny nemovitostí se stále drží na stejné úrovni jako před koronavirovou pandemií a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měly klesat i v blízké  budoucnosti. Navíc pořízení novostavby bylo od daně z nabytí osvobozeno již před zrušením daně z nabytí, proto v tomto případě určitě zrušení daně na ceny mít vliv nebude. Trh s novostavbami je stále živý, o jejich koupi je velký zájem, takže developeři důvod ke zlevňování nemají.

Vzhledem k tomu, že zrušení daně z nabytí je opravdu pokládáno za zcela jasnou věc, budeme jen doufat, že v legislativním procesu nenastane žádný problém a návrh zákona bude co nejdříve schválen. A do budoucna budeme pevně doufat, že nám tuto daň znovu nezavedou...

aktualizace článku: Dne 16.9.2020 potvrdili poslanci zrušení daně z nabytí nemovitosti a následně zákon podepsal prezident!

autor článku: Mgr. Šárka Pubcová, ředitelka RK PubecSouvisející články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin