Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Ceny bytů v roce 2018 a jejich vývoj za poslední 3 roky

10.8.2018

Vážení klienti,

nacházíme se uprostřed léta v čase dovolených. Možná i dobrá možnost zamyslet se nad tím, jak byste chtěli bydlet, zda vyměnit menší byt za větší, novější, lepší…

My Vás můžeme „nalákat“ aktuální nabídkou nemovitostí, kterou najdete na našich stránkách www.pubec.cz, přípapdně www.pubec-novostavby.cz.

Myslíme si, že ale můžeme přispět a podpořit Vaše rozhodnutí předáním informací, které získáváme na základě našich zkušeností a které evidujeme mnoho let. Ze statistických údajů naší firmy lze vyčíst zajímavé informace, sloužící k orientaci na realitním trhu a já bych Vás s některými údaji ráda seznámila.

 

Jak se změnila tržní cena bytů za poslední tři roky?

Cena nemovitostí za poslední období všeobecně vzrostla, dá se říct, u všech typů nemovitostí. Nejlépe lze cenu sledovat na vývoji cen bytů. Následující graf ukazuje nárůst průměrné ceny standardního bytu 2+1 (2+kk) ve starší zástavbě. Jedná se o průměrnou cenu za metr čtvereční bytové jednotky:

Cena standardních bytů 2+kk (2+1) o velikosti 55 – 60m2 leckdy v současné době převyšuje cenu 40.000,- Kč/m2, což byla na začátku sledovaného období cena bytu v novostavbě. Jinými slovy byt, který stál v roce 2015 1.720.000,-Kč, dnes koupíte za 2.250.000,- Kč.

Úměrně tomu samozřejmě vzrostla cena nových bytů. Není tajemstvím, že cena novostaveb převyšuje cenu 50.000,- Kč/m2 bytové jednotky.

Navýšil se též významně počet obchodních transakcí. Naše firma realizovala v roce 2015 prodej 112 bytových jednotek, v roce 2016 to bylo 156 jednotek a za rok 2017 dokonce 250 bytů. Letošní rok pokračuje v nastaveném trendu.

 

Cena pozemků

K nárůstu ceny došlo u jiných typů nemovitostí, např. u pozemků pro rodinné bydlení. Jejich cena nejen že neklesala v době krize 2008 – 2014, ale i díky vysoké poptávce, malé nabídce a zatížení pozemků daní z přidané hodnoty, došlo v poslední letech ke značnému nárůstu ceny.

Výše uvedený graf (vpravo) ukazuje vývoj ceny pozemků pro rodinné bydlení v lokalitě Letkov, V Podlesí. Cena pozemků vzrostla z průměrných 1890,- Kč/m2 až na 2590,- Kč/m2, tj. o 37%.

Z uvedených dat je zřejmé, že cena nemovitostí není nízká, za poslední léta vzrostla, je ideální doba pro prodej nemovitostí, které neužíváte, nebo Vám již nevyhovují. Na druhou stranu není ani špatná doba na koupi, nemovitostí v nabídce je stále dostatek, a proto je z čeho vybírat. Navíc jsme tento měsíc zaznamenali přes negativní predikce mírný pokles úrokové sazby hypotečních úvěrů, proto neváhejte a pokud Vás trápí něco týkající se nemovitostí, zastavte se nebo zavolejte. Rádi Vám pomůžeme.

Přejeme Vám krásné léto a mnoho slunečných dnů.

autor: Ing. Mgr. Džupinová Michaela

10.8.2018


Sdílet odkaz na článek


Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin