Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

BYT - prodat nebo pronajmout?

20.4.2021

Co s prázdným bytem?
Čemu přeje doba, prodeji nebo pronájmu…?

 

Možná i vy teď držíte v ruce klíče od prázdného bytu a pokládáte si filosofickou otázku: ,,Co s ním?“ Byt už má něco za sebou. Škrábance na podlaze, fotografie na stěnách či zvadlé květiny na oknech by mohly vyprávět...  A vy stojíte před nejasným rozhodnutím - pustit se do pronájmu bytu a s tím spojených investic nebo byt prodat?

Ještě před pár roky bych vám dala jasnou radu - určitě opravit a pronajmout! Máme ale za sebou hodně specifický rok 2020. A i když ze zpráv pravidelně vyskakovaly informace, že má být krize, tak naše realitní kancelář zaznamenala enormní zájem o nákup realit a také pomohla s prodejem značného počtu nemovitostí za výrazně vyšší ceny než v předchozích letech.

 

Jak je to možné?

Na růstu cen nemovitostí se podílelo několik zásadních faktorů:

  • výhodné podmínky pro hypoteční úvěry
  • zrušení daně z nabytí
  • aktuální stav ekonomiky, který vedl k potřebě lidí ukládat peníze do nemovitostí

Ale pojďme se na celou situaci podívat podrobně. A začneme situací spojenou s pronájmem bytů v Plzni.

 

Jaká byla situace s pronájmem bytů v březnu 2021?

V roce 2018 byla poptávka po nájmu bytů nesrovnatelně vyšší než nyní. Volný byt byl většinou během několika dnů obsazen novým nájemce. Proto bylo v předchozích letech prodáno celkem značné množství bytů za účelem dalšího nájmu, tzv. na investici. Ekonomika byla příznivá a úrokové sazby lákavé. V ČR bylo využíváno nájmu bytů ze strany nejen zahraničních pracovníků, ale i a studentů, kteří potřebovali bydlet v místě svých škol.

Ovšem poslední rok a půl byl ve znamení ochlazení poptávky po nájmech bytů. Důvod je logický – méně zahraničních pracujících, méně studentů - zákaz denního studia, ztráta příjmu = schopnosti platit nájem, apod. Což vede nutně k velkému množství prázdných nepronajatých bytů a pronajímatele ke snižování cen za nájem, aby byt v tak široké nabídce dokázali obsadit.

Je potřeba počítat s tím, že na solidního a dlouhodobého nájemníka budete chvilku čekat. Zároveň jsou často nájemníky při výběru upřednostňovány byty v lepším technickém stavu. Přeci jen v bytech nyní tráví více času, a tudíž kladou při jejich výběru větší důraz na vzhled.

 

A jak si stály v březnu 2021 prodeje bytů?

Zatím jsme stále v situaci, kdy poptávka převyšuje nabídku. Bytová potřeba populace roste a byty jsou neustále vyhledávanou nemovitostí. I přes často přetřásané téma finanční krize během roku 2020 vyskočila cena bytů do závratné výše. V Plzni to byl nárůst cen bytů v průměru o 14 %! Průměrná cena za m2 běžného bytu se v lednu 2020 pohybovala na úrovni zhruba 39 tis. Kč/m2 a v prosinci již atakovala hranici 45 tis. Kč/m2!!!  A to stále mluvíme o běžných bytech, ne novostavbách! Kupující často rádi sáhnout po starším bytě, který si upraví dle svých představ.

 

Takže pokud již nějakou dobu prodej bytu zvažujete a přemýšlíte, co s prázdným bytem, tak teď je ten správný čas se pustit do prodeje!

Na co je ovšem potřeba si při prodeji dát pozor, je vhodný výběr kupujících a reálnost dosažení hypotečního úvěru. S tím Vám však dokážeme pomoci, je to náš denní chléb ;-)

Pokud se chcete poradit a bezpečně a výhodně prodat nemovitost, tak nás neváhejte kontaktovat.

 

autor článku: Petra Lehká, makléř RK Pubec

 Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin