Realitní kancelář | Na trhu s nemovitostmi od roku 1990

Aukce nemovitostí - hit roku 2022!

1.7.2022

Jako makléř dostávám v posledním roce při prodeji téměř jakékoliv nemovitosti stále stejnou otázku. „Děláte aukce“ nebo „Bude to formou aukce?“ 

Odpověď není zcela jednoduchá, ale v rámci naší společnosti v podstatě fungujeme stejným způsobem již desítky let. Už při přípravě nemovitosti se s Vámi jako klientem obvykle bavíme o následných možných variantách prodeje, abyste věděl(a), jak se může situace vyvinout. Vše závisí na tom, jak Vy jako majitel nemovitosti spěcháte na prodej, jaký je Váš přístup k riziku, jak moc se vším chcete či nechcete zabývat. Každopádně pro Vás jako majitele nemovitosti vždy na počátku kalkulujeme tržní cenu nemovitosti, abyste znali náš názor a domlouváme se s Vámi na další strategii. 

V dnešní turbulentní době se cena neustále mění a občas vše ztrácí svou logiku. Někde jsme si cenou jisti více, někde méně, ale důležité pro Vás je vědět, že cenu neurčujete Vy ani my, ale trh!

Společně se tedy na začátku domlouváme na částce, za kterou dáme nemovitost do nabídky a za kterou jste ochoten nemovitost prodat, pokud se třeba situace nevyvine příznivěji. Teprve po odprezentování Vaší nemovitosti přes dostupné distribuční kanály, jsme podle prvotních reakcí schopni říct nebo odhadnout, zda je nabídková cena nemovitosti odpovídající nebo zda se může hnout. Dáme Vám zpětnou vazbu, jaké jsou reakce trhu a co jsme schopni podniknout, a pak už pracujeme podle toho, jak se rozhodnete Vy. A tady se tedy obvykle dostáváme k tomu, zda to bude či nebude formou aukce. Záleží tedy na Vás jako majitelích, ale samozřejmě i na zájmu z druhé strany. Pokud je zájem minimální, nemá smysl dělat aukci, protože potenciální zájemce to v dnešní době může spíše odradit. Spousta zájemců o koupi je na slovo „aukce“ již trochu alergická a pokud jim hned na počátku sdělíte, že je to formou aukce, tak jejich zájem automaticky padá a Vy tak přicházíte o potenciálního možného kupce.

Na druhou stranu, pokud si už někdo nemovitost prohlédne a vzbudíte jeho zájem a dáte mu předtím případně transparentně najevo, že aukce není v případě většího zájmu zcela vyloučena, většina zájemců to následně vezme jako fakt. Zcela klíčové ale je, jednat se všemi stejně a fér. Pokud tedy v průběhu nabídkového řízení rozběhneme aukci, je zapotřebí nastavit jasná pravidla. A nemusí to být jen o výši kupní ceny. Pro spoustu z Vás hraje roli rychlost financování, možnosti stěhování, ponechání movitých věcí v nemovitosti či třeba i osobní sympatie. O tom, komu se nemovitost prodá a za jakých podmínek, u nás totiž rozhodujete Vy! Dostanete od nás veškeré nabídky a rozhodnete o postupu. Pak už je úkolem makléře, aby celou záležitost dotáhl, pokud možno tak, aby byly spokojené obě strany. 

Je tedy aukce výhodná? 

Za mne určitě ano, pokud jsou pro všechny jasná pravidla hry a na straně zájemců je vůle se účastnit.

Je aukce ale opravdu potřebná? 

Překvapivě ve značném množství případů ne. Někdy mohou negativa s tím spojená převážit a aukce tak může být kontraproduktivní. 

Proč? 

První důvod je uveden výše. Averze dnes již nezanedbatelné části zájemců. 

Druhý důvod je dle mého názoru neseriózní chování některých realitních kanceláří a s tím spojených nesmyslných vícenákladů. Tento důvod se pokusím trochu rozvést, ale nebudu konkretizovat ani nikoho jmenovat, protože rozumný klient určitě rychle pochopí. Podstřelit tržní cenu a brát si pak desítky procent z „částky nad rámec kupní ceny“ mi opravdu přijde silně amorální. Netvrdím, že sebou aukce v některých případech nemůže nést o trochu vyšší náklady, ale má smysl platit si televizní reklamu při prodeji standardní nemovitosti, o kterou stejně obvykle projeví zájem pouze nejbližší okolí? Zda a jak moc je to výhodné, nechť si posoudí každý sám. Pro někoho třeba ano … 

A jak to tedy konkrétně dělá naše kancelář? 

Jak jsem psal výše, o všem podstatném u nás rozhodujete Vy! Naše kancelář Vám doporučí strategii na základě Vaší individuální potřeby a našich více než třicetiletých zkušeností na trhu. Hrajeme férovou hru. Jak s Vámi, tak s kupujícími. Naší největší devizou je totiž naše dobré jméno a Vaše následná spokojenost a doporučení dále. A navíc – je jedno, proběhne-li obchod standardní cestou nebo to bude ona zmiňovaná „aukce“. Máme od počátku pevné procento z dosažené kupní ceny. Prodáme za více? Provize se zvedne o stejné procento i u navýšené částky. Možná je s tím více práce a chce to více obchodního umu, ale děláme to pro naše klienty rádi, protože věříme, že se k nám třeba po čase opět vrátí. 

autor článku: Ing. Jan Kantner, realitní makléř RK Pubec

 

 

TIP =>

Aukce versus dražba z pohledu zákona ;-)

Přečtěte si pokračování článku o aukcích pohledem právníka.Související články


Sledovat nové články

Články z Blogu | Realitní bulletin